Krajowy Fundusz Szkoleniowy (KFS), został utworzony ze środków Funduszu Pracy z myślą o wsparciu kształcenia ustawicznego pracodawców oraz pracowników. Jego głównym celem jest zapobieganie utracie zatrudnienia przez osoby pracujące z powodu kompetencji nieadekwatnych do wymagań dynamicznie zmieniającej się gospodarki. Inwestycja w potencjał kadrowy powinna poprawić zarówno pozycję firm jak i samych pracowników na konkurencyjnym rynku pracy.
KFS wspiera kształcenie pracowników i pracodawców na terenie całej Polski poprzez dofinansowanie do szkoleń związanych z ich rozwojem. O takie dofinansowanie mogą ubiegać się firmy, które zatrudniają przynajmniej jednego pracownika na podstawie umowy o pracę (nie ma znaczenia wymiar czasu pracy pracownika) i spełniają minimum jeden z priorytetów obowiązujących w danym roku.
Mikroprzedsiębiorcy (zatrudniający maksymalnie 9 osób) mogą uzyskać 100% finansowania szkoleń. Dla średnich i dużych przedsiębiorstw dofinansowanie na szkolenia sięga 80%. KFS udziela pomocy firmom na zasadzie bezzwrotnego wsparcia.
Oto niektóre z opublikowanych przez Ministra właściwego do spraw pracy
w porozumieniu z Radą Rynku Pracy priorytetów wydatkowania KFS w 2024 roku. Wszystkie priorytety znajdziesz TUTAJ.
kształcenia ustawicznego w zidentyfikowanych w danym powiecie lub województwie zawodach deficytowych
kształcenia ustawicznego
osób po 45 roku życia
kształcenia ustawicznego skierowanego do pracodawców zatrudniających cudzoziemców
kształcenia ustawicznego osób powracających na rynek pracy po przerwie związanej ze sprawowaniem opieki nad dzieckiem oraz osób będących członkami rodzin wielodzietnych
Środki KFS otrzymane z powiatowego urzędu pracy pracodawca może przeznaczyć m.in. na: kursy i studia podyplomowe oraz
egzaminy umożliwiające uzyskanie dyplomów potwierdzających nabycie umiejętności, kwalifikacji lub uprawnień zawodowych.
Pomożemy Ci w złożeniu wniosku o dofinansowanie!
Jeżeli nie wiesz, w jaki sposób dobrać szkolenia, bądź które ścieżki szkoleniowe będą najlepsze dla Twoich pracowników, skontaktuj się z nami.
Okres naboru na dofinansowanie KFS każdego roku jest bardzo krótki, dlatego warto na bieżąco śledzić komunikaty pojawiające się na stronie Powiatowego Urzędu Pracy w swojej lokalizacji. Gdy nabór wniosków ruszy, cały proces sprowadza się do czterech zasadniczych etapów widocznych na grafice poniżej.
Chcemy wcześniej dopracować potrzebne dokumenty aby były kompletne w momencie uzyskania informacji z urzędu o rozpoczęciu naboru.