Od kilku lat zyskuje kolejnych entuzjastów, pomimo, iż nadal postrzegany jest jako niszowy i egzotyczny. Jest to jednak jego niekwestionowana zaleta, gdyż chcącym uzyskać pracę w międzynarodowej korporacji, pomóc może wzmianka o znajomości języka japońskiego.

Język japoński należy do grupy języków wschodnioazjatyckich, ale nigdy nie ustalono jego dokładnego pochodzenia. W jego skład wchodzą m.in. zapożyczenia z języka chińskiego i języków europejskich. Być może nie każdy wie, że w pisanym języku japońskim występuje prawie 50.000 znaków wywodzących się z pisma chińskiego. Japończycy jednak posługują się jedynie ich częścią; do swobodnego czytania gazety wystarczy znajomość ok. 4 tys. znaków. Dla porównania – osoby z wyższym wykształceniem znają ich ok. 6 tysięcy.

Z powodu skomplikowanego systemu piśmienniczego i zróżnicowania leksykalnego nie jest językiem łatwym do nauki. Jednak dużą satysfakcję daje stopniowe zagłębianie się w jego reguły. Wielu naszych słuchaczy do nauki skłania również fascynująca kultura kraju kwitnącej wiśni- zarówno tradycyjna jak i współczesna.